Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČSLH - (27.11.07)

O rivalitě pražských "S" by se daly popsat stovky stránek. Na ledě svádějí velké bitvy, občas se pěkně zajiskří, pro diváky jsou jejich duely hodně atraktivní. Ale nejen mezi mantinely probíhá souboj Sparty a Slavie. Představitelé obou klubů z hlavní metropole pochopili, že musejí nabídnout divákům i něco navíc, aby je přilákali do hlediště. Nestačí jen, aby hokejisté předváděli pohledný hokej a hráli o nejvyšší příčky. Jako první si to uvědomila Sparta, která už druhou sezonu připravuje pro příznivce na jednotlivá utkání zajímavé akce a pouští se i do větších projektů. Od letošní sezony se snaží víc pečovat o diváky i Slavia. Oba tábory chrlí stále nové nápady, probíhá konkurenční boj ve snaze nalákat co nejvíce diváků do hlediště.
Na Spartě vymýšlí veškeré akce na jednotlivá utkání společně zhruba pětičlenný tým z obchodního a marketingového oddělení. Zpravidla o večerech. Diváci v T-Mobile Aréně už mohli například soutěžit v utkání se Zlínem v pojídaní paštiky na čas, proti Vítkovicím si dát zdarma ostravskou klobásu či si vystřelit v derby se Slavií jako na pouti růžičku. "Snažíme se jít vlastní cestou a nikoho nekopírovat, i když víme, že promoakce ke sportovním zápasům například v Severní Americe jsou běžné," říká na úvod obchodní ředitel Sparty Zbyněk Černý (na snímku).

"Inspirovali jsme se i tam, ale naším cílem není dát divákovi jen něco navíc k hodnotě vstupenky, chceme jej i pobavit, zaujmout a ukázat, že se nebereme tak vážně,“ dodává s úsměvem. Slavia za pražským rivalem dříve zaostávala a práci s fanoušky zanedbávala, od nové sezony se to pokouší změnit nový marketingový manažer klubu Jan Kratochvíl. Po pár měsících, kdy je ve své funkci, jsou vidět znatelné pokroky. "Je to týmová práce, každého napadne něco. Já se snažím hodně sledovat různé sportovní akce a z těch ty nápady čerpat," vysvětluje.

Dříve pracoval ve stejné pozici pro pardubický klub, šlo tedy o zajímavý přestup. "Dostal jsem nabídku od Slavie, zvažoval jsem ji a možná i právě proto, že je mezi Slavií a Pardubicemi taková rivalita, tak jsem se rozhodl odejít do Prahy. Navíc jsem se dlouho znal s panem Blažkem, což při mém rozhodování hrálo určitě velkou roli," prozrazuje Kratochvíl, jehož čekalo hned od nástupu do nového zaměstnání spoustu práce.

"Mým hlavním úkolem ve Slavii je zvýšit diváckou návštěvnosti. Už teď vím, že to nebude jednoduché. Ale snažíme se," ujišťuje Kratochvíl. "Je to běh na dlouhou trať, nejde to změnit z měsíce na měsíc. Divácké prostředí v Pardubicích a ve Slavii se nedá vůbec srovnat. V Praze je daleko větší konkurence, ale nemyslím si, že hokej v Praze netáhne. Bezmála 12 a půl tisíce diváků na derby je toho důkazem. My jen musíme naučit lidi chodit i na ostatní soupeře."

Konkurence je v Praze obrovská, musíme přinášet něco navíc

Oba rivalové si navzájem berou diváky, někdy se totiž stane, že hrají doma ve stejný den. Konkurencí jsou také čtyři fotbalové kluby, navíc je v hlavní metropoli spoustu jiných možností, jak trávit volný čas. Sparta i Slavia tedy musí nabídnout něco nevšedního, aby se lidé, kteří nejsou skalními příznivci, vraceli pravidelně a rádi do hlediště i na další zápas. "Praha přináší nespočet příležitostí k zábavě, pro nás je však o to větší motivace být lepší, nabídnout více, zaujmout nejen fanoušky Sparty a ukázat, že návštěva našeho zápasu může být příjemná zábava, a že Sparta je výjimečný klub," líčí Zbyněk Černý.

"Určitě je to daleko těžší než v Pardubicích," souhlasí marketingový manažer Slavie. "Soutěžemi o lístky se snažíme přilákat na hokej lidi, kteří by třeba nikdy nepřišli. A když přijdou, tak třeba dorazí znovu. To je náš cíl. Konkurence je zde obrovská, proto musíme přinášet něco navíc," uvědomuje si Kratochvíl (na snímku). Prvním krokem Slavie byla mnohem pestřejší nabídka vstupenek do moderní Sazka Areny, jejichž vysoká cena byla v předchozích letech byla fanoušky hodně kritizována. Slavia nově nabízí rodinné vstupné či různé výhody pro permanentkáře i na jednotlivá utkání.

"Tyto kategorie pořád upravujeme. Nově zavedeno je rodinné vstupné, máme slevy pro důchodce, studenty. Musím říct, že tyto slevové balíčky se osvědčily a lidé je začínají stále více využívat," pochvaluje si Kratochvíl. "Máme i různé dlouhodobé soutěže o lístky, osvědčily se nám také akce “přiveď na hokej maminku, babičku a dostaneš na příští zápas lístky zdarma.“ Dále děti, které přijdou ve slávistických barvách, mají vstup zdarma. Navázali jsme užší spolupráci s Fan Klubem, zlevnili jsme jim vstupenky a oni se nám za to odvděčují výraznou podporou nejen při domácích zápasech."

Nejen hokejem se mohou diváci na stadionu bavit

Širokou nabídku vstupného nabízí i Sparta, která se kromě toho stále snaží přinášet něco nového. "Na každý zápas připravujeme jinou specifickou zábavu, kterou se snažíme jednotlivá utkání ozvláštnit," říká Zbyněk Černý. Návštěvníci T-Mobile Arény mají k dispozici zónu zábavy, ve které si mohou na špičkových herních konzolích zahrát nejnovější tituly od společnosti EA Sports, dále fotostánek Canon, kde se mohou za menší poplatek vyfotit s mistrovským pohárem. "Součástí servisu pro diváky je také půjčovna vlajek, grilovací zóna a pro ty nejmenší a jejich maminky dětský koutek s vyškoleným personálem," doplňuje obchodní ředitel Sparty.

Slavia před letošní sezonou zásadním způsobem změnila svou tvář. Má nové logo, dresy, lva jako maskota, změnil se doprovodný program během zápasů v Sazka Areně. "Snažíme se, aby se lidé bavili i jinak než hokejem. Máme maskota týmu, se kterým se mohou diváci vyfotit a s tím spojené soutěže Miss Slavia či škleb Slavia. Vytvořili jsme speciální webové stránky Fanshow, které se právě na tyto soutěže specializují. Snažíme se maximálně využívat multifunkční obrazovku, která patří mezi nejlepší v Evropě. Nově máme moderátora přímo u ledové plochy, zábavu směřujeme na celou rodinu," říká Kratochvíl.

Na Spartě i ve Slavii jsou s odezvou diváků celkem spokojeni. "Vyjdeme-li z průměrné návštěvnosti od doby, kdy jsme tyto akce začali dělat, zjistíme, že došlo k jejímu výraznému nárůstu. Z původních 4 884 diváků na dnešních 6 249. Kromě toho máme spoustu pozitivních reakcích, které nás ujišťují v tom, že má smysl držet stejný trend i nadále a zájem o Spartu nejen u našich fanoušků za poslední dva roky výrazně roste," konstatuje Černý. "Musím říct, že mě zájem na Slavii překvapil," přiznává Kratochvíl. "Velice povedená byla akce s dvojčaty na Znojmo nebo Nováčkové na Ústí nad Labem. Není jednoduché něco stále vymýšlet, ale chceme v tom určitě pokračovat."

Zajímavou akcí se kvalita zápasu zlepšuje

Čísla právě probíhající sezony zatím hovoří pro Spartu. V průměrné divácké návštěvnosti i prodeji permanentek, kde je rozdíl o něco výraznější. "Návštěvnost by mohla být vyšší. Chceme, aby byl divák u nás na hokeji spokojen a snažíme se pro to dělat maximum. Jsme rádi, že se týmu daří a tím chodí i víc lidí. Kdyby bylo víc zápasů jako derby se Spartou, bylo by to skvělé. Na konci sezony bych byl spokojen s průměrem 5 a půl tisíce diváků. Ale do budoucna si myslím, že by se Slavia měla pohybovat někde kolem 7 tisíc diváků," tvrdí Jan Kratochvíl.

A co sparťané? "Spokojení budeme, až nebude co prodávat," usmívá se Zbyněk Černý. "Jsme velmi rádi, že Sparta láká víc a víc diváků. A budeme se určitě snažit, aby návštěvnost našich domácích zápasů držela neustále rostoucí trend a lidé se v T-Mobile Areně hlavně výborně bavili." V obou klubech jistě po očku sledují i svého konkurenta, vzájemně se předhánějí v tom, kdo vymyslí originálnější akci. Podstatou sportu je být lepší než ostatní. S rivalitou v boji o diváka to však nepřehání. Spartě i Slavii jde především o to, aby byli spokojení diváci a vraceli se k nim zpátky.

"Oba kluby se snaží vymýšlet zajímavé akce pro své fanoušky, tím se kvalita zápasu zlepšuje, Ten, kdo na tom vydělává, je divák. A to je správně," zní hlas ze Slavie. "Pro nás určitě není prioritní soutěžit se Slavií. Jdeme vlastní cestou, naší největší motivací jsou tisíce sparťanských fanoušků, jejich děti, rodiny, kamarádi, známí... Všichni, kteří se chtějí na Spartě bavit. Je to jejich Sparta a my jsme tu od toho, abychom pro ně dělali maximum," říká obchodní ředitel Sparty Zbyněk Černý.

Charitativní projekt Sparťanská krev, svatba snů v Sazka Areně

Slavii nedávno vytáhla v boji o zvýšení diváckého zájmu o utkání svého týmu v Sazka Areně trumf. Na druhé pražské derby v Sazka Areně připravuje velkou událost, ve vysočanské hale proběhne svatba snů. Jeden zamilovaný pár si řekne ano před několika tisíci diváky. "Jsme mile překvapeni, jaký je o to zájem. Moc se na to těšíme a doufáme, že to bude super akce. Rádi bychom jí zapsali i do Guinnesovy knihy rekordů jako svatbu s nejvyšším počtem svatebních hostů," hlásí Jan Kratochvíl. Pár, jenž do společného života vstoupí tímto způsobem, navíc obdrží od klubu svatební dary, mezi nimiž nebudou chybět ani čtyři permanentky na příští sezonu 2008-09.

Sparta chystá pokračování charitativní akce s názvem Sparťanská krev, která znovu poběží v následující sezoně. "S akcí Sparťanská krev jsme byli nadmíru spokojení. Zájem předčil veškerá naše očekávání, což dokázal velký zájem veřejnosti i médií, ale hlavně 1 071 dárců, kteří společně dorazili na utkání Sparty s Kladnem, které jsme se jim rozhodli věnovat. Všem, kteří se rozhodli tento projekt podpořit, patří obrovský dík, protože krev, kterou společně s námi darovali, využije spousta potřebných lidí nebo dokonce pomůže zachránit lidské životy," zdůrazňuje hlavní význam celého projektu Zbyněk Černý.

"Kromě toho chystáme slavnostní křest nové sparťanské kroniky s názvem HC Sparta Praha - srdce naše, věnované všem sparťanským fanouškům, která v českém klubovém hokeji nemá obdoby. Dále připravujeme akci s názvem Staňte se sparťanskou VIP či soutěž o silvestrovský pobyt na horách," dodává. Detaily o všech akcích se může každý dočíst v dalším vydání Manuálu sparťanského fanouška, který vyjde na přelomu listopadu a prosince. O dalších akcích uvažují i na Slavii. "Něco v hlavách samozřejmě máme, ale to si necháme jako překvapení," uzavírá Kratochvíl.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář